Jdi na obsah Jdi na menu
 

POZOR na štěňata bez PP ! !

Pokud už jste si zjistili něco o plemeni MINI bullterier, jistě víte že je trápí jedna dědičná nemoc zvaná luxace oční čočky. Tato geneticka vada způsobuje slepnutí psa při velkých bolestech. Pro chov je nutný a povinný test DNA, který zjistí, jak na tom pejsek je. Máme 3 typy, ČISTÝ, PŘENAŠEČ a POSTIŽENÝ. Tyto 3 typy leze mezi sebou křížit, ale vždy tak aby se předešlo "tvorbě" postižených jedinců. Dá se se říci, že všechny typy lze mezi sebou křížit, ale podmínkou je aby vždy jeden z rodičů byl ČISTÝ.  Jak bylo již zmíněno, u psů kteří jdou do chovu s PP je vyšetření povinné. U bez PP nikoliv. Je zde tudíš riziko, že člověk, který dělá bez PP štěňata vyprodukuje postižené štěně.

Další věcí jsou i jiná dědičná onemocnění. Nemoce srdce, ledvin, patelly a hluchota. Riziko postižení jednou ale třeba i několika z těchto nemocí, snížíte tím, že si pořídíte štěně po testovaných rodičích. Avšak testy nemůžou být provedeny jakýmkoliv veterinářem a jakoukoliv metodou. Srdíčko může vyšetřit pouze zkušený kardiolog, akreditovaný klubem (ověřená praxe) a lze ho provést jedině dopplerem. Ledviny postihuje heteridární nefritis (skolabování ledvin) a polycystická ledvina. H. nefritis se zjistí pouze UPC testem z moči a polycistická ledvina pomoci SONO vyšetření. Patella musí být vyšetřena, odborným posuzovatelem patelly, který je uznaný veterinární komorou. Hluchotu lze zjistit jedině BAER testem. Zde je riziko v tom, že jednostranně hluchý rodič se nepozná jinak, než tímto vyšetřením. Jednostranně hluché zvíře, může dát oboustranně hluchého potomka. Šíří se fáma, že hluchota se týká jen bílích jedinců. To není pravda. V PP chovu psů, jsou tato pravidla dodržována a výsledky jsou zveřejňovány v databázi - http://kabt.chov.net/. Zde za ně tudíš ručí samotný klub. Nenechte se od člověka produkujícího bez PP opít rohlíkem. A že to umějí skvěle, o tom neni pochyb. Budou Vám říkat, jak jsou rodiče zdraví a že testy nepotřebují, protože to a ono ....

Dalším rizikem je, že Vám z MINI bulíka vyroste MAXI bulík. I přes to, že i v PP chovu se občas vyskytně jedinec, který naroste o něco víc než by měl, nikdy nedosahne takových rozměrů, jako má standardní bulík.  Ale u bez PP chovu si nemůžete být jisti rodiči a nikdy nevíte, zda jeden z nich není standardní bulterier, u nihž samci dosahují až 60 cm v kohoutku a váhy až kolem 30 kg. V podstatě si nemůžete být jisti, jestli vůbec kupujete MINI bulíka. A i přes to, že Vám člověk nabízející bez PP štěňata, rodokmeny rodičů ukáže, nikdy nemáte 100% jistotu, že jsou to rodokmeny onich rodičů. U PP chovu Vám za toto všechno ručí klub.

V neposlední řadě by se měl člověk zamyslet nad tím, proč jsou štěňata bez PP, když mnohy jeden a nebo oba rodiče PP mají. Bývá to mnohdy tím, že rodiče neprojdou do chovu. Nesou nějaký defekt, vadu a to mnohdy dědičnou. Např. takový zálomek na ocase nese riziko, že se některému z potomků vyskytne na páteři a zdravotní problémy jsou na světě. Jenomže to Vám člověk, který produkuje bez PP nepřizná. Většinou se vymlouvají na lenost uchovnit zvíře, že je to problematické a nákladnéa co je nejhorší, že je to zbytečné.

O množírnách se toho píše všude spousta. Ale mnohdy mi chybí věc, na kterou upozorním nyní. Vždy se zveřejňují psi v klecích, v zanedbaném stavu. To, ale vy nikdy neuvidíte, i když na takového množitele narazíte ! ! ! ! ! Věřte, že on Vás nikdy do jeho "království" nezavede. Proč by to také dělal, nemá za potřebí ukazovat někomu, jak porušuje zákon a týrá psy. Vždy se na vaši návštěvu připraví. Matku (pokud to bude ovšem skutčná matka) štěňat vykoupe, napudruje, navoní, taktéž štěňata a vezme na čas Vaší návštěvy domů. Do čistého prostředí, do voňavého pelechu. Takže nic nepoznáte. Tomuto se lze vyvarovat jen jediným. Vybírejte štěně v registrované chovatelské stanci, na jejíž činnost dohlíží klub, ČMKU a tudíš samotná mezinárodní FCI.

A ve finále se dostáváme k ceně. I u psů platí pravidlo "nejsem tak bohatý, abych si kupoval laciné věci" a u psů to možná platí dvojnásob. Kvalitní štěně MINI bullteriera je sice záležitost vyšší pořizovací ceny, ale toto je způsobeno vysokými náklady na krytí, vrh i odchov. Zběžně tyto náklady vycházejí téměř na  40.000,-. Někdy i více. Obzvláště pokud chovatel jede krýt do zahraničí a fena rodí císařem. Nejsou do toho započítávány výstavy, uchovnění, veterinární náklady, zdravotní testy a pořizovací cena feny.  Ovšem i přes vysoké náklady se lze s chovatelem domluvit. Mnozí z nich jsou ochotni přistoupit na splátky, spolumajitelství a nebo držitelsví. Do spolumajitelství se psíci dávají levněji a do držitelství i zdarma. Práva na chov (krytí a vrhy) zůstáváji však chovateli.

Závěrem jen podotknu, že živý tvor se nemá kupovat bez rosmyslu. Až si vyberete mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici určitě se zajeďte za chovatelem podívat. Jistě Vám řekne spoustu užitečných rad a předvede Vám svá zvířata, případně rodiče štěněte. Ověřte si zdravotní stránku rodičů, případně prarodičů. Využijte všech možností, které nám PP chov nabízí pro správný výběr štěňátka. Přeji šťasntou ruku při výberu. Vybírejte rozumem, určitě se Vám to vyplatí.

 I takto může vypadat otec Vašeho štěňátka. To však nikdy neuvidíte. Množitel to nedopustí.

otik.jpg

A dost možná, že štěňata s matkou žijí mimo Vaší návštěvu v podobných podmínkách 24h denně.

mnozirna.jpg

mnozirna-ii.jpg

mnozirna-iii.jpg

 
 

 

Portrét
Statistiky

Online: 1
Celkem: 128660
Měsíc: 1210
Den: 44