Jdi na obsah Jdi na menu
 

Informace o plemeni

 Vzhled:

Minibulík , by měl být v ideálním případě zmenšeninou standardního bula. Ovšem většinou jsou minibulíci teriéřího typu, kdežto standardi bývají zavalitější buldočí typy. Výška by dle standardu FCI neměla přesahovat 35,5 cm, avšak takto malá zvířata jsou spíše vzácností. Jelikož minibul vznikl výběrem menších standardů, výška může být zakódována v recesivních genech, které se projeví  i za několik generací.  Většinou mívají minibulíci kolem 36 až 39 cm. Fenky bývají menší, psy větší. 

Povaha:

Ani zde neplatí, že minibul je povahově jako bul. Samozřejmě si také rád zalenoší, neustále musí být páníkovi na blízku a v těsném kontaktu. Také rád dělá kašpara pro pobavení všech. Oproti standardovi je však aktivnější. Minibulík je plemeno, které potřebuje dostatek vyžití, pohybu a zaměstnání. Proto je vhodný pro aktivnější lidi, kteří se mu budou věnovat více, než jen procházkami 2x denně. Jako vhodné vyžitíVzájemné hry jsou důležité - bulíci se rádi okusují pro minibulíka, bych doporučila sporty jako flyball a agility. Na procházkách není od věci minibula zaměstnat aportováním. Nejenže ho zabavíte fyzicky, ale také mu dopřejete psychické vyžití, což je pro většinu psů zásadní. Při nedostatečném uspokojení těchto potřeb se vám z tohoto úžasného plemene rázem stane „demolition man“ a nebo psychický nerváček. Minibulík je velice chytré a inteligentní plemeno, proto se u něj nesmí podcenit výcvik a výchova. Jakmile nemá dané mantinely, začne jednat dle svého uvážení a rázem máte pejska s mnoha zlozvyky, který vám znepříjemní spolužití. 

Bulíci všeobecně, jsou velcí manipulátoři. Pokud jim budete ustupovat, budou s vámi manipulovat dle svých tužeb. Majitel bulíka (minibulíka) by tedy měl být člověk obrněný trpělivostí a stát si za svým. Důslednost je velice, velice důležítá a bez ní u bulíka moc nepořídíte. Obzvláště v období puberty dávejte veliký důraz na to, že se bude dělat to, co chcete vy a ne to co chce pes. A věřte tomu, že buličí inteligence je natolik vysoká, že jeho manipulátorství ani nepostřehnete a časem zjistíte, že pes vás nerezpektuje, neposlouchá a v tom horším případě skáčete vy podle psa a ne pes podle vás. 

Může se stát, že někteří jedinci mohou mít potíže s návykem hygieny. Proto je dobré počítat s tím a obrnit se v tomto směru trpělivostí. Také doporučuji věnovat této výchově pozornost a důslednost, již od začátku. 

Zdraví:

Minibulíci mají jednu neduhu typickou pro  toto plemeno. Jedná se o Luxaci oční čočky, pro níž se používá zkratka PLL (primary lens luxation).  Při této nemoci se uvolní „vlákna“ držící čočku a pes při velikých bolestech slepne. Naštěstí se výskyt této nemoci zakládá na jednoduché dědičnosti a výběrem vhodných jedinců je možné se vyvarovat tomuto neštěstí.  Vyskytují se 3 typy, podle toho jaké DNA pro tuto vadu nesou resp. nenesou:

Clear – čistý – mají DNA bez vloh pro tuto vadu

Carrier – přenašeč – mají DNA s touto vadou, avšak ta se jim neprojeví

At risk – nemocný – mají DNA s touto vadou a vada se jim projeví (oslepnou)

V chovu s PP, je testovaní na PLL povinné. Na základě zjištěných informací je povoleno zvířata navzájem krýt tak, aby nevznikali nemocní jedinci. Následky různých krytí jsou následující (v závorce procentuální vajádření)

Clear x Clear = clear (100)

Clear x Carrier = clear + carrier (50/50)

Carrier x Carrier = clear + carrier + at risk (25/50/25)

Clear x At Risk = carrier (100)

Carrier x At risk = carrier + At risk (50/50)

At Risk x At risk = At risk (100)

Další věcí, a to by mělo být samozřejmostí, jsou testy srdce a ledvin. Dědičné vady odhalí a určí jedině dopler. Ledviny, pokud si chce být majitel uplně jistý jejich funkčností a zdravím by se měli vyšetřit sonem, UPC testem a testem z krve. Každý z těchto testů odhalí něco jiného. Primární je však test UPC.

 

Shrnutí:

  • Minibulík je aktivní pes, který potřebuje dostatek vyžití, proto je vhodný pro aktivní lidi, kteří mu dokáží v tomto směru vyhovět.

 

 

 

  • Výška je individuální a nikdy se dopředu neví, jaké výšky daný jedinec v dospělosti dosáhne.

 

 

 

  • Minibulíci jsou zatížení na luxaci oční čočky, proto  je vhodné vybrat si štěně z PP chovu, kde jsou testy na PLL povinné.

 

 

 

  • K dobrému chovu náleží i testy srdce a ledvin

 

 

 

 

Doufám, že mé rady vám pomohou při zvažovaní o pořízení a případném výběru vašeho minibulíka. 

 

 
 

 

Portrét
Statistiky

Online: 2
Celkem: 176422
Měsíc: 2733
Den: 92