Jdi na obsah Jdi na menu
 

Coursing

5. 10. 2011

Coursing je sport, při kterém psi loví zajíce. Nové zákony na ochranu zvířat však lov skutečného zajíce zakazují a tak se vymyslel systém kdy je navijákem přes kladky tažen umělý, většinou igelitový, střapec. Pomocí kladek pak střapec různě zatáčí a mění směr, čímž je navozen efekt kličkování ušáka. Hodnotí se způsob a technika lovu, spolupráce a inteligence. Coursing mohou běhat jakýkoliv psi, jakékoliv velikosti a rasy, mohou běhat i kříženci. Většinou běhají v páru, ale může se stát, že pokud je pejsek jediný plemeno a jiný přihlášený se kněmu nehodí, běží sám. Tak například nemůžete na dráhu pustit jezevčíka s vlkodavem. To by asi žádná spolupráce při lovu nefungovala.

Obrazek

Pokud chcete aby si pejsek zaběhal a měl zábavu, můžete se účastnit tréninků. Pokud chcete mít pravého závodníka a chcete aby při tom běhání už o něco šlo, necháte psíka vyběhat licenci, která vás opravňuje přihlašovat psa na oficielní závody. Ale pozor, pejsek může běhat pouze 2x za den a licenční běhy musí mít splněny 3. Takže za jeden den vyběhat licenci prakticky nejde. Více informací o tom co všechno obnáší získat licenci najdete na stránkách českého coursing klubu (CCC).

Coursingový závod je zábava na celý den. Příjímka bývá většinou od 7:00 - 8:00 a v 9:00 závod začíná (nemusí to tak být vždy), po závodění se ještě čeká na vyhlášení. Takže když to shrnu, jste na coursingu od brzského rána až do pozdního odpoledne. Doporučuji proto udělat si na závodech nějaké pohodlné zázemí pro vás i pro pejska. Rozhodně se vyplatí pořídit si nějaké křeslo a pro pejska klec, aby se neškrtil na vodítku. Spoustu věcí, které Vám zajistí pohodlí na závodech seženete  v internetovém obchodě Armyprodej

 

Cvíčo pro štěňátka

Pokud víte, že se budete se svým pejskem věnovat coursingu, můžete ho připravovat na lov střapečku již od štěňátka. Je to jednoduchý. Doma si vyrobíte pomůcku jednoduché konstrukce, která vám v tom pomůže. Vezmete nějakou tyč, nebo klacík, na jeden konec přivážete špagát a na konec špagátu nějáky hadr či igelit. Štěňátku potom taháte hadr po zemi a různě mu ujíždíte a zahybáte. Nejlépší je štěněti vždy tak 3x - 4x s "návnadou" ujet a nakonec ho nechat hadr dohonit a pohrát si sním. Tímto se pejsek se střapečkem seznámí a na svém prvním opravdovém běhu ihned pochopí co má se střapcem dělat.

Obrazek

 
 

 

Portrét
Statistiky

Online: 1
Celkem: 180536
Měsíc: 2815
Den: 124