Jdi na obsah Jdi na menu
 

PP vs. bez PP

5. 10. 2011

PP vz. bez PP

Když se člověk rozhodne pro pořízení bulteriera, určitě při tom vzplane myšlenka, zda si pořídit pejska s PP nebo bez PP. Proto bych vám zde chtěla nastínit obě varianty. Chov s PP se řídí určitými danými pravidly, které musí každý chovatel dodržovat. Na chov dohlíží klub a za nedodržení chovatelských předpisů uděluje sankce, nebo chovatele jinak postihuje. Pro chov s PP musí každý jedinec s PP projít chovným svodem anebo výstavou, která rozhodne, zda je jedinec vhodný pro správný směr plemene. Do chovu nepouští jedince, kteří svým vzhledem nebo povahou nesplňují standart, zjednodušeně řečeno „něčím to nejsou bulíci“. Vše se dělá proto, aby se tyto vady standartu nešířily dál a aby za pár generací bulík nevypadal jako něco úplně jiného. Z těchto nevyhovujících jedinců pak vzniklo podloží chovu bez PP. Takže pokud bude štěně bez PP po rodičích s PP je to jen kvůli tomu, že rodiče neprošli svodem. V chovu s PP jsou jasně dané i regule pro odchov, péči, věk, ve kterém se může štěně předat zájemci i zajištění vyhovujících podmínek. V chovu bez PP neplatí vůbec nic a jde o chovatelskou anarchii. Každý člověk by si proto měl sepsat plusy a mínusy obou variant, položit si otázky na které si odpoví a vyvodit z toho, co pro něj bude lepší:

 

1)       Mám jistotu, že mi ze štěňátka vyroste čistokrevný pejsek?

 

·         s PP – ANO

·         bez PP – NE

 

2)       Můžu si být jist, že otec štěňátka je přesně ten, co mi byl prezentován?

 

·         s PP – ANO

·         bez PP – NE

 

3)       Můžu si zjistit cokoliv o předcích ?

 

·         s PP – ANO

·         bez PP – NE

 

4)       Můžu si být jist, že štěňátko nepochází z příbuzenské plemenitby?

 

·         s PP – ANO

·         bez PP – NE

 

5)       Můžu si zjistit reference na danou chovatelku/ chovatele a na jeho předchozí odchovy?

 

·         s PP – ANO

·         bez PP – NE

 

 

U hodně lidí koluje domněnka, že pokud má pes PP, musí nebo by alespoň měl chodit na výstavy. To vůbec není pravda, pes je váš majetek a jak si s ním naložíte je opravdu jen na vás. Co se týče financí, tak z chovu s PP dostanete zdravé (tím nejsou myšleny dědičné choroby), naočkované, odčervené a většinou registrované štěně, jsou to povinnosti chovatele. U bez PP to tak být nemusí. Takže riskujete, že si se svým novým přírůstkem poběháte prvních pár měsíců po veterinách, což není zrovna levná záležitost. A pokud jde o pořizovací cenu? Bulíci s PP se pohybují od 12.000,- do 20.000,- bez PP od 4.000,- do 10.000,-. Pokud se ve vrhu s PP objeví již prokazatelná vada standardu, jsou štěňata mnohdy dávána levněji než bez PP a mnohdy i darována. Jedná se např. o neuznané zbarvení nebo modré oko.

            Na závěr bych ráda popsala situaci s dědičnými chorobami. V PP chovu se již hodně chovatelů rozhodlo testovat svá zvířata. Testy sice nejsou zárukou zdravého potomstva, ale výběrem štěněte po testovaných rodičích značně eliminujete šanci na nemocného jedince. Na srdce by měl být test dopplerem a na ledviny UPC test v tom nejlepším případě ještě SONO. V chovu bez PP jsem se ještě s testovaným jedincem nesetkala a pokud nějaký je, tak je to spíše výjimka potvrzující pravidlo. Kždopádně bez PP trápí dědičná onemocnění stejně jako PP, akorát se to u nich neřeší a nediskutuje se o tom.

 

Zkušenost dlouholeté chovatelky a milovnice plemene bullterrier:

 

Samozřejmě neplatí pravidlo, že psi bez PP jsou zdravější, pokud je to čistokrevný pes, má stejnou pravděpodobnost výskytu dědičných nemocí jako psi s PP. Znám chovatelku bulíků bez PP, která mívá štěňata podražená, vyhublá, štěňata jsou příliš dlouho pod matkou bez příkrmu, takže i fenky jsou v zoufalém stavu. Jenže je prodává za velice příznivou cenu a vždy se jich nakonec zbaví rychleji, než my chovatelé psů s PP. Předpokládám, že nový majitel sice ušetří nějakou tu korunu, ale nedoplatí se pak během života psa u veterináře.

Správná péče a přístup chovatele je velide důležitý pro budoucí zdraví štěňátek

pupies.jpg

 
 

 

Portrét
Statistiky

Online: 1
Celkem: 137945
Měsíc: 1886
Den: 89